Szyba samochodowa jest wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Nie w każdej sytuacji istnieje jednak konieczność wymiany elementu na nowy. Co przyczynia się do powstawania rys na szybach i co można z tym zrobić?
Kiedy na szybach powstają rysy?
Na uszkodzenia narażona jest przede wszystkim przednia szyba, która zapewnia kierowcy odpowiednią widoczność w czasie jazdy. Pęknięcia na szybach występują najczęściej na starszych, dłużej użytkowanych autach. Do ich powstawania mogą się przyczynić np. chodzące po samochodzie zwierzęta, które uszkadzają powierzchnię pazurami. Podczas jazdy zagrożenie stanowią kamienie wylatujące spod kół innych pojazdów. Rysy mogą powstać także na skutek niewłaściwych zachowań kierowcy. Mowa m.in. o używaniu skrobaczek do usuwania śniegu lub lodu, a także myjek – woda w zbiorniku może zawierać piasek.
Co mówi prawo?
Rysy na szybach samochodowych nie tylko są nieestetyczne, ale również ograniczają widoczność kierowcy wpływając na bezpieczeństwo jego i innych użytkowników drogi. Policjant ma prawo w trakcie kontroli nałożyć mandat w wysokości do 500 zł oraz zatrzymać dowód rejestracyjny. Masz problem z przejrzystością szyb okiennych? Sprawdź profesjanalne polerowanie szyb w Polsce.
Naprawa czy wymiana szyby?
To, czy szyba musi zostać wymieniona, zależne jest od wielkości uszkodzenia. Naprawa szyb jest możliwa w przypadkach, w których średnica odprysków nie przekracza 20 mm. Muszą być one oddalone od krawędzi o co najmniej 10 cm. Jeśli problem stanowią rysy, można zdecydować się na polerowanie szyb.
Na czym polega polerowanie szyb?
Proces polerowania może potrwać do kilku godzin. Do jego wykonania niezbędna jest specjalna pasta polerska. Poszczególne produkty różnią się od siebie poziomem ścieralności. Konieczny jest także sprzęt w postaci filcu lub maszynki polerskiej. Przed zastosowaniem pasty szyba musi zostać dokładnie wyczyszczona, a lakier zabezpieczony folią. Materiał polerski rozprowadza się na całej powierzchni szyby wykonując energiczne i ciągłe ruchy. Skutecznym sposobem usuwania rys jest także skorzystanie z zestawów naprawczych zawierających żywicę. Uzupełnia ona ubytki, lecz wymaga umiejętnego nakładania, dlatego lepiej zlecić to zadanie fachowcom.
Czy warto usuwać rysy samodzielnie?
Samodzielne usuwanie rys z szyb jest możliwe, jednak najdrobniejszy błąd może dodatkowo pogłębić defekt. Z tego względu lepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie, której pracownicy mogą pochwalić się dużym doświadczeniem. Dzięki temu zarysowania znikną, a kierowca przestanie martwić się o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Za usługę trzeba zapłacić, jednak jej koszt jest zdecydowanie niższy niż wysokość ewentualnego mandatu.
Podsumowanie
Zarysowań na szybach samochodowych nie wolno bagatelizować, ponieważ są poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Uszkodzenia, które nie zostaną szybko usunięte, mogą się pogłębić. Dlatego po zauważeniu rysy warto skontaktować się z profesjonalną firmą, która w fachowy sposób upora się z defektem. Dzięki temu szyba będzie wyglądała jak nowa, a kierowca może uniknąć mandatu i wypadku. Sprawdź jak wygląda usługa naprawa odprysków na szybie okiennej w profesjonalnej firmie działającej na terenie całego kraju.