Seler jest rośliną uprawianą przy niskiej temperaturze. Jego dojrzewanie trwa 16 tygodni w optymalnych warunkach pogodowych. Jeśli mieszkasz na obszarze, który ma tendencję do gorącego lata lub krótkiego okresu wegetacyjnego, być może nigdy nie próbowałeś uprawiać selera, nawet jeśli kochasz to chrupiące warzywko. Wiele osób uwielbia seler na surowo i w różnych daniach, więc nasuwa się pytanie czy można uprawiać seler w doniczce?
Czy mogę uprawiać seler w doniczce?
Okazuje się, że tak. Rośliny selera uprawiane w pojemnikach można dodatkowo przemieszczać w celu utrzymania ich w idealnym zakresie temperatur.
Można również zasadzić seler naciowy na początku w doniczkach, a następnie przesadzić do większego pojemnika, aby przenieść na zewnątrz.
Przyjrzyjmy się kilku wskazówkom dotyczącym uprawy selera w pojemnikach, jak również jego pielęgnacji.
Seler uprawiany w doniczkach
Tak więc, jak ci idzie z uprawą selera w pojemnikach?
Seler lubi gleby o pH 6,0-6,5, to znaczy zasadowe. Wapń zmieszany z kwaśnym gruntem obniży kwasowość.
Wybierz pojemnik o głębokości co najmniej 20 centymetrów i długości wystarczającej do posadzenia kolejnych roślin selera w odległości 25 centymetrów od siebie. Jeśli to możliwe, nie używaj nieszkliwionych glinianych doniczek, ponieważ szybko wysychają, a seler lubi pozostawać wilgotny. Plastikowe pojemniki są w tym przypadku doskonałym wyborem, ponieważ utrzymują wilgotne warunki.
Uzupełnij glebę dużą ilością kompostu organicznego, aby pomóc w zatrzymywaniu wilgoci.
Nasiona należy sadzić od ośmiu do 12 tygodni przed ostatnimi mrozami. Kiełkowanie trwa około dwóch tygodni. Wysiewaj nasiona tylko na głębokość 1 centymetra, lekko przykryte ziemią. W doniczce 20 centymetrowej należy zasiać pięć nasion.
Kiedy nasiona wyrosną, najmniejsze z nich należy przerzedzić o połowę. Gdy rośliny mają 8 centymetrów wzrostu, przerzedźcie do jednej rośliny.
Rośliny należy trzymać na obszarze wystawionym na działanie co najmniej sześciu godzin słońca w ciągu dnia, przy temperaturze pomiędzy 15-23 C. w ciągu dnia a 15-18 C. w nocy.
Troska o seler w pojemniku
- Seler jest wodnolubny, więc należy zawsze utrzymywać rosnącą w roślinę w wilgotnym pojemniku.
- Co dwa tygodnie należy stosować nawóz organiczny.
Uszkodzona płyta główna jest częstą przyczyna utraty danych. Odzyskiwanie danych z telefonu to jedyna metoda na uratowanie zdjęć.
Istnieje wiele powodów, dla których parapety kamienne są bardzo popularnym wyborem. Warto więc poznać wszystkie ich najważniejsze cechy.