Brukselki przypominają małe kapusteczki, ułożone na sztywnej, pionowej łodydze. To dość stare warzywo jest kochane lub nienawidzone, ale jego kiełki są pełne składników odżywczych i możliwości wszechstronnego przygotowania. Rośliny te potrzebują długiego okresu wegetacyjnego, a ogrodnik musi być ostrożny wobec powszechnych problemów. Jak większość roślin, istnieją specyficzne szkodniki i choroby atakujące brukselki.
Problemy z brukselkami
Zbiory odbywają się jesienią, gdy chłodna pogoda sprzyja uzyskaniu najlepszego smaku. Brukselka nie jest trudna w uprawie, ale wymaga nawożenia uzupełniającego lub silnie zmienionej gleby. Jednak podłoża, które były użytkowane przed sadzeniem, są zbyt luźne, aby mogły utrzymać dobry wzrost rośliny. W tym przypadku powstają luźne pędy.
Wysiewaj nasiona bezpośrednio do ogródka w połowie lata i dostarczaj dużo wody dla lepszego wzrostu. Wiele odmian może wymagać nawet do 100 dni przed pierwszym zbiorem. W tym czasie zwróć uwagę na powszechne problemy związane z brukselką i nie bądź zszokowany, jeśli twoje warzywa nie rodzą.
Szkodniki żerujące na brukselkach
Brukselka jest atakowana przez te same owady, które zarażają rośliny kapustne. Należą do nich:
- mszyce
- robaki
- skorki
- owady minujące
- nicienie
- ślimaki
Chroń młode rośliny przed robakami zakładając kołnierz wokół roślin. Można zapobiec uszkodzeniom powodowanym przez latające owady, przykrywając uprawę siatką lub pokrywą rzędową. Stosuj płodozmian, aby uniknąć występowania niektórych popularnych larw owadów, które żyją w glebie i żywią się liśćmi i korzeniami. Stosuj pestycydy organiczne, aby zwalczać poważne infekcje.
Najlepszą obroną przed szkodnikami są zdrowe rośliny. Należy zapewnić im odpowiednią ilość wody i sadzić je w dobrze odwodnionej glebie w pełnym słońcu. Rośliny o dobrej kondycji łatwiej znoszą niewielkie infekcje spowodowane przez szkodniki.
Choroby dotykające brukselki
Choroby bakteryjne i grzybicze są głównymi problemami związanymi z brukselką. Niektóre z nich powodują przebarwienia liści, ale inne mogą powodować defoliację. Staje się to dużym problemem, ponieważ wpływa na zdolność rośliny do fotosyntezy.
Choroby bakteryjne szybko się rozprzestrzeniają i rozwijają się w wilgotnych miejscach. Należy zminimalizować podlewanie napowietrzne i usunąć dotknięte rośliny. Podobnie problemy z grzybami rozwijają się w wilgotnych warunkach. Część grzybów przetrwa w szczątkach w okresie zimowym. Dobrym pomysłem jest usunięcie całego starego materiału roślinnego, który może być siedliskiem zarodników.
Grzybom, takim jak pleśń biała, puchowa lub proszkowa, można zapobiegać poprzez nawadnianie kropelkowe i dobre rozmieszczenie roślin. Większości chorób atakujących pędy brukselki można łatwo uniknąć dzięki dobrym praktykom uprawy i pielęgnacji.
Z całą pewnością największym wyzwaniem w moim ogrodzie były ślimaki, które codziennie powracały na grządki!
Dominik zachęca do odwiedzenia aranżacja małej sypialni
Ślimaków można się pozbyć bardzo prosto – wystarczy wokół grządek rozsypać coś suchego np. piasek lub troty. One nie lubią ślizgać się po suchym podłożu 🙂
Pomiędzy rozsypywaniem piasku w ogrodzie a podlewaniem roślin lubię wypić dobrą herbatę z swiatkawyiherbaty.com.pl
Moje uprawy atakowane były przez mszyce. W okolicy nie zaobserwowałam ślimaków, więc chociaż z nimi nie miałam problemów.
Polecam: PZU Wojażer