Jak uprawiać brukselkę?

Brukselka została owiana złą sławą. Te pożywne, aromatyczne, pakowane w zwoje rośliny zostały oszpecone w książkach dla dzieci i w telewizji. Ale te miniaturowe warzywa o wyglądzie kapusty są niezwykle smaczne, jeśli zje się je na świeżo. A najlepszym sposobem na ich uzyskanie jest wyhodowanie brukselki w swoim ogrodzie.

Jak i kiedy sadzić brukselkę?

Zasadniczo, uprawa brukselki jest bardzo podobna do uprawy kapusty lub jarmużu. Brukselka jest rośliną kapustną i jak wiele warzyw w tej grupie, rośnie lepiej w niskich temperaturach.

Ponieważ dojrzewanie brukselki trwa bardzo długo, najlepszym rozwiązaniem jest posadzenie jej w połowie lata, tak aby w chłodnych jesiennych miesiącach osiągnęła pełną dojrzałość. Planuj umieszczenie jej w swoim ogrodzie na około 3 miesiące przed pierwszymi mrozami w Twojej okolicy.

Lepiej jest również uprawiać brukselki z sadzonek, niż z nasion posadzonych prosto do ogrodu. Pozwoli to sadzonkom rozwijać się w chłodniejszym, zacienionym środowisku i zapewni im większe szanse na przetrwanie cieplejszej pogody na zewnątrz.

W glebie bogatej w azot należy posadzić brukselki w odległości około 91 cm od siebie. Uprawianie brukselki wymaga dużej ilości składników odżywczych i wody. Nigdy nie pozwól, aby brukselka była zbyt sucha, ponieważ będzie to obciążało rośliny i skutkowało słabymi zbiorami. Woda jest niezbędna do uzyskania dobrych plonów.

Jak i kiedy zbierać brukselkę?

Gdy Twoja brukselka osiągnie dojrzałość, będzie wyglądać jak wysoka zielona wieża z gałkami i liśćmi. Gałki te będą stanowić kiełki brukselki, które będziesz jadł. Gdy osiągną około 3,8 cm. szerokości i będą twarde po ściśnięciu, są gotowe do zbiorów. Przy zbieraniu brukselki należy zacząć od dołu rośliny do góry. Dolne pędy będą najpierw gotowe.

Użyj ostrego noża i odetnij gotowe brukselki z pionowej głównej łodygi.

Mam nadzieję, że dzięki tej wiedzy nauczysz się więcej o uprawie brukselki. Hodowla brukselki w ogrodzie jest zarówno satysfakcjonująca, jak i przynosi wiele korzyści.

3 Replies to “Jak uprawiać brukselkę?”

Comments are closed.