Należąca do rodziny kapustowatych, brukselska wygląda bardzo podobnie do swoich kuzynów. Kiełki przypominają miniaturowe kapusty usiane na łodygach o długości 0,6-0,9 metra w górę i w dół. Brukselka jest najtwardszą z kapustowatych, a w niektórych regionach, np. na północnym zachodzie Pacyfiku, uprawa brukselki w zimie jest powszechną praktyką. Czy brukselki potrzebują ochrony przed zimą lub innej specjalnej zimowej pielęgnacji? W poniższym artykule przedstawiono informacje na temat uprawy brukselki w zimie.
Jak uprawiać brukselkę w zimie?
Brukselka kwitnie w chłodniejszych strefach klimatycznych, dlatego konieczne jest wysiewanie i sadzenie jej w odpowiednim czasie. Brukselki sadzi się później niż rośliny uprawiane w ciepłych porach roku – na późną jesień do zimowych zbiorów. W zależności od odmiany kiełki brukselskie potrzebują od 3 do 6 miesięcy na osiągnięcie dojrzałości z nasion.
Zacznij wysiewać nasiona w pomieszczeniach na około 16-20 tygodni przed ostatnimi mrozami w Twojej okolicy. Sadzonki są gotowe do umieszczenia w ogrodzie na 12-14 tygodni przed ostatnimi wiosennymi mrozami. Do jesiennych zbiorów kiełki brukselki sadzi się od końca maja do początku lipca. Jeśli pędy brukselki rosną zimą na bardzo łagodnych obszarach, należy je zasadzić wczesną jesienią na późną zimę do zbiorów wczesnowiosennych.
W zależności od czasu, wybierz wczesne odmiany, takie jak Prince Marvel, Jade Cross i Lunet, które dojrzewają w ciągu 80-125 dni od wysiewu i są gotowe do zbiorów. Na zachodnich obszarach strefy 8 odmiany późno dojrzewające nadają się do uprawy zimowej i będą gotowe do zbiorów od grudnia do kwietnia. Zalicza się do nich: Fortress, Stablolite, Widgeon i Red Rubine.
Brukselki mogą być wysiewane bezpośrednio w ziemi, ale ze względu na czas i pogodę, sukces będzie bardziej prawdopodobny, jeśli zacznie się je wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych. Sadzonki powinny być rozmieszczone w rzędach oddalonych od siebie o 45-60 centymetrów, w pełnym słońcu, o dobrym drenażu, żyznej glebie i wysokiej zawartości wapnia, o pH od 5,5 do 6,8.
Należy stosować płodozmian, aby zminimalizować występowanie chorób. Nie sadzić na tym samym obszarze co inne gatunki kapusty w ciągu poprzednich 3 lat. Ponieważ pędy brukselki mają płytkie korzenie i wierzchołki ciężkich główek, należy zapewnić im pewnego rodzaju podparcie lub system tyczenia.
Brukselki powinny być nawożone co najmniej dwa razy w okresie wegetacyjnym. Po raz pierwszy, gdy są sadzone. Należy nawozić je pokarmem o wysokiej zawartości fosforu. Kilka tygodni później trzeba zastosować drugą dawkę nawozu bogatego w azot. Pokarmy o wysokiej zawartości azotu obejmują płynną emulsję rybną, mączkę z krwi lub po prostu komercyjny nawóz o wysokiej zawartości azotu.
Nie znam nikogo, kto by się podjął uprawy brukselki w zimie. Myślicie, że warto spróbować?
W zakresie reklamy internetowej i outdoroowej korzystam ze sprawdzonego rozwiązania – https://www.znajdzreklame.pl/billboardy/warszawa
Filip, brukselka jest bardzo zdrowa a w sklepach osiąga wysokie ceny. Jeśli jesteś w stanie wyhodować ją u siebie w ogrodzie to oczywiście, że warto spróbować.
O tym jak działa elektroosmoza przeczytasz tutaj https://osuszaniebudynku.com/elektroosmoza-jak-dziala/.
Brukselka bardzo dobrze rośnie wraz z innymi kapustnymi 🙂 To mój sposób na uprawę.
Odwiedź centrum narzędziowe https://jedmar.pl
Polecam serwis, w którym odblokowywanie telefonu Android to jedna z możliwych usług.