Problemy z brukselką – co zrobić z luźnymi, słabo wykształconymi główkami?

Nawet w najlepszych warunkach uprawa brukselki jest trudnym wyzwaniem dla ogrodnika. Ponieważ czas potrzebny do wyhodowania brukselki jest bardzo długi, a zakres temperatur potrzebnych do prawidłowego wzrostu tak wąski, często pojawiają się problemy z prawidłową uprawą brukselki. Jednym z tych problemów jest to, że roślina ma luźno ulistnione, słabo wykształcone główki. Problem ten można rozwiązać poprzez właściwą pielęgnację.

Co powoduje luźno leżące, słabo uformowane główki?

Luźne liście, słabo uformowane głowy są bezpośrednio związane z tym, kiedy główki się formują. Jeśli główki uformują się przy odpowiedniej pogodzie, czyli chłodnej, będą twarde. Jeśli w zbyt ciepłą pogodę dojdzie do ich formowania, roślina wyprodukuje słabo wykształcone i słabe główki.

Pielęgnacja brukselki w celu zapobiegania powstawaniu luźnych, słabo wykształconych główek

Ponieważ kwestia ta jest związana z ciepłą pogodą, w miarę możliwości spróbuj posadzić swoje brukselki we wcześniejszym terminie. Użycie ramki z przykryciem może pomóc na obszarach, które są podatne na późne przymrozki.

Jeśli wcześniejsze sadzenie nie wchodzi w grę, może warto zmienić rodzaj brukselki. Należy wyhodować brukselki o krótszym czasie dojrzewania. Odmiany te dojrzewają o kilka tygodni wcześniej niż normalne brukselki i rozwijają główki w chłodniejszym czasie w sezonie.

Upewnij się, że roślina ma wystarczającą ilość składników odżywczych, co pomoże jej w walce z produkcją luźno ulistnionych, źle uformowanych główek w ciepłą pogodę. Pracuj z użyciem nawozu lub obornika w ziemi, w której planujesz posadzić swoje brukselki. Możesz również przyciąć górną część rośliny, gdy osiągnie ona 0,5 metra wysokości. To pomoże jej przekierować energię z powrotem do główek.

Przy odrobinie uwagi skierowanej na dbałość o brukselkę, możliwe będzie wyhodowanie kiełków, które nie mają luźno ulistnionych, źle uformowanych główek.

3 Replies to “Problemy z brukselką – co zrobić z luźnymi, słabo wykształconymi główkami?”

Comments are closed.