Zbiór brukselki dostarcza pożywnego dodatku na domowy stół, a nauka o tym, kiedy należy zebrać brukselkę, może sprawić, że będzie ona bardziej aromatyczna.
Jak w przypadku większości warzyw, warto nauczyć się zbierać brukselki we właściwym czasie.
Kiedy zbierać brukselkę?
Zbieranie brukselki powinno się rozpocząć, gdy kiełki mają średnicę 2 cm. Zbiór brukselki najlepiej przeprowadzać, gdy dojrzewanie odbywa się w chłodniejsze dni. Najpierw dojrzewają dolne pędy, a górne dzień lub kilka dni później. W przypadku większości odmian hybrydowych dojrzewanie kiełków trwa do 85 dni.
Otwarta zapylana odmiana Rubina może dojrzewać do 105 dni lub dłużej. Rubina jest nieco mniej wydajna niż wiele odmian hybrydowych, ale może być najlepszym wyborem, jeśli chcesz zebrać brukselkę, która nie jest typu mieszanego.
Odmiana Long Island Improves to typ rośliny otwartego zapylenia, który rozwija się w ciągu około 90 dni, ale nie jest niezawodnym typem.
Jak zbierać brukselkę?
Przy zbieraniu brukselki z roślin hybrydowych należy rozpocząć sprawdzanie dojrzałych warzyw po 80 dniach. Wskazówką, że warzywo jest gotowe, jest wielkość i twardość brukselki. Brukselki, bez względu na ich odmianę najlepiej zbierać w chłodne dni, dlatego też należy posadzić je odpowiednio, około trzech miesięcy przed rozpoczęciem zborów.
Gdy brukselka zaczyna formować się w pobliżu dolnych liści, usunięcie tych liści często pomaga w przygotowaniu się do zbiorów. Często robią to osoby uprawiające i zbierające brukselki w celach komercyjnych. Jeśli przed zebraniem brukselki nie usuniemy liści, należy je wyciąć później, aby nie pobierały energii z dojrzałych pędów na roślinie. Zerwanie brukselki często powoduje zerwanie liści. Niektórzy hodowcy usuwają wierzchołek rośliny, aby skierować energię na warzywo przed zebraniem brukselki.
Kiedy brukselka jest gotowa do zbioru?
Nauka zbierania brukselki i określenie momentu zbioru, bez względu na jej odmianę, wiąże się z kilkoma krytycznymi punktami. Najlepiej zrywać zanim liście staną się żółte i zaczną się otwierać. Kiełki powinny być jędrne i mieć około 2,5 cm. średnicy w celu uzyskania optymalnego smaku i składników odżywczych. W zależności od tego, kiedy je posadzisz, jeśli możesz poczekać do jednej lub dwóch mroźnych nocy, mówi się, że kiełki stają się słodsze (tzw. zimne słodzenie).
Nauczenie się, kiedy zebrać brukselkę, nie jest trudne, jeśli sadzi się ją we właściwym czasie i postępuje zgodnie z tymi sugestiami.
Widzę, że odmiana Rubina jest dość popularna wśród ogrodników, ale czy znacie może jakieś inne warte polecenia?
Sylwester prowadzi pomysły na własny biznes
Nigdy nie hodowałem brukselki, czy to możliwe w Polsce?
Interesuje Cię dendrologia? Zapraszam na bloga!
Jasne, że i u nas można wyhodować brukselkę. Musisz jedynie zaznajomić się z kilkoma ważnymi informacjami, tutaj coś znajdziesz: http://www.rosiak.com.pl/jak-uprawiac-brukselke.html i http://www.rosiak.com.pl/szkodniki-i-choroby-atakujace-brukselke.html
Czasami potrzebna jest wycena nieruchomości, warto wtedy skorzystać z usług profesjonalisty.