Sushi, czyli japońska potrawa składająca się głównie z ryżu oraz różnych dodatków ( od surowych ryb, po warzywa czy tofu) zawiniętych w wodorosty nori, choć jeszcze parę lat temu kojarzyła się z czymś niezwykle egzotycznym, a nawet kontrowersyjnych, poprzez dodatek surowych owoców morza, dziś stanowi coraz częstszy wybór w barach czy restauracjach. Nikogo nie dziwią już wyrastające jak grzyby po deszczu bary z sushi czy nawet rolki sprzedawane po kilka sztuk w marketach. Poznajmy zatem nieco bliżej tę niezwykłą i wartościową pod względem odżywczym azjatycką potrawę.
Krótka historia sushi
Pierwsze wiadomości na temat sushi pojawiły się ok. 718 roku. Pierwowzorem sushi był niezwykły sposób przyrządzania ryb przez chińczyków – fermentacja ich mięsa w soli i ryżu, który najczęściej po fermentacji wyrzucano, zjadając samą rybę. Japończycy udoskonalili nieco tę metodę dodając do ryżu ocet ryżowy, który jest składnikiem również współczesnego sushi. Owijanie sushi glonami zawdzięczamy natomiast mieszkańcom Edo ( dzisiaj Tokio), dzięki czemu potrawa ta była stabilniejsza, a jej zawartość nie odklejała się od ryżu. Dzisiaj oprócz tych tradycyjnych sposobów na sushi, których wciąż możemy skosztować w niektórych azjatyckich restauracjach, wyróżniamy wręcz niezliczoną ilość wariacji na temat tego dania.
Rodzaje sushi
- Nigiri – zushi – to jedna z najpopularniejszych odmian sushi. Składa się ona z ryżu uformowanego w owalne kęsy, na który kładzie się kawałek ryby. Często można też spotkać dodatek ostrego chrzanu wasabi.
- Maki – zushi – czyli ryż z dodatkami, takimi jak surowa ryba czy warzywa zawinięty w nori. Całość krojona jest w roladki i podawana z sosem sojowym.
- California maki – amerykańska wariacja na temat sushi. W przeciwieństwie do maki – zushi wodorosty nori znajdują się wewnątrz roladki, a całość pokryta jest ryżem udekorowanym sezamem.
- Temaki – zushi – sushi w formie rożka, zawinięte w wodorosty z różnymi dodatkami – warzywami, owocami morza czy sezamem. Często tworzone tuż przed zjedzeniem przez uczestników spotkania, którzy sami wybierają dodatki i zwijają je według własnych upodobań.
- powyższe rodzaje sushi znajdziesz w menu restauracji Gold Sushi – zobacz zestawy.
Jak jeść sushi?
Potrawa ta, jak zresztą większość dań azjatyckich kojarzona jest przede wszystkim z bambusowymi pałeczkami. Jednak sushi spokojnie możemy również spożywać za pomocą dłoni, maczając je w sosie sojowym. Do najpopularniejszych dodatków do sushi należy również wasabi – zielony japoński chrzan o bardzo ostrym smaku oraz marynowany imbir. Do picia tradycyjnie podawana jest zielona herbata. Idealnym urozmaiceniem domowej uczty będzie również specjalny zestaw naczynek do sushi, który możemy zakupić w sklepach azjatyckich – to niewielki wydatek, a na pewno doda klimatu nawet najzwyklejszemu spotkaniu ze znajomymi. A jeżeli lubimy małe wyzwania możemy spróbować zrobić sushi samemu w domu – wystarczy dobry przepis, ryż, dodatki i wodorosty. Wystarczy kilka prób i nawet najbardziej skomplikowane receptury i kombinacje okażą się pestką, a goście będą pod wrażeniem twoich kulinarnych umiejętności.